• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tarikkubilayaktas/
  • https://twitter.com/Aktas_Kubilay

Rıza ile Gelen Mutluluk

Maneviyat, hava güneşli de olsa bulutlu da olsa mutlu olmaktır. Yani bütün işlerin yolunda gidiyorsa ve çok sevinçliysen de mutlusundur, işler belirsiz olduğunda ya da depresyonda olsan da mutlusundur. Bu mutluluk içseldir, manevidir, kendiliğindendir. Bunun tasavvuftaki adı "Rıza"dır.
 
Maneviyat ışık görmek değildir. Gökyüzüne bakıp, sekine bulmaktır. Maneviyat performans değildir, performans beklemek egodur; ışık görmeyi beklemek egodur. Bir kişi işini güzel yapıyorsa manevidir. Veli, işini güzel yapan; şeriate yani kanuna uygun yapan kişidir.
 
AN'ın farkında, uyanık bilinçle yapılan eylem, manevi eylemdir ve ancak bunda ihlas vardır. İhlaslı eylem o kadar kâmildir ki, hiç bir fazlalığı yoktur. "Ben yaptım" diye üzerinde imzası yoktur. Bu yüzden O'na aittir. Bu yüzden "bütün" ile uyumludur, "bütün"ün hayrınadır.
 
Tao benimser, büyütür ama sahip çıkmaz. (Tao Te Ching)
 
Sahip çıkmak, tutmak egonun eylemidir. Üzerinde imza olan (fizik veya metafizik) eylem yani sahipli eylem manevi değildir. İhlaslı eylem yapıldığında fazlalık oluşturmadığı için belli olmaz. Ama yapılmadığında eksikliği hissedilir. Varlığın yasası da böyledir. İnsan dengeyi, ölçüyü bozmadığı müddetçe bütünsellik olduğu için yapılardan herhangi biri gözümüze çarpmaz; ama birinde ölçü bozulsa hemen farkedilir.
 
Egonun yani "Ben" imzasının ortaya konulması dengeyi bozan bir fazlalıktır.
 
Dua gibi ibadet özelliği yoğun olan bir eylem dahi olsa "Bütünün hayrına" iste; bunun sonucu öngörülmese bile gayba yelken aç ve maneviyatın o imzasız, belirsiz gizeminin seni kuşatmasına izin ver.
 
"Onlar, gayba inanırlar, namazı kılarlar ve rızıklandırdığımız şeylerden infak ederler." (Bakara, 3)
 
İnfak ederler, çünkü sahiplenmezler. Allah namına vermek, Allah namına almak, O'nun namına başlamak ve işlemek bunu gerektirir.
 
"Ey Âlemlerin Rabbi olan Allah, Bütünün hayrına amellerimizdeki fazlalıkları arındır."
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret27319