• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tarikkubilayaktas/
  • https://twitter.com/Aktas_Kubilay

Şuurlu Eylem

Şuurlu olarak yaptığımız her iş (eylem) bizimle sonsuza kadar kalır.
 
Şuur; yani neyi ve neden yaptığının bilinci ile yapılan her bir eylem yolumuzun karanlıklarını aydınlatan bir ışık gibi iş görecektir.
 
Şuurlu (ihlaslı)  olanı olmayandan ayırmak için kendinizi incelemelisiniz. İnsan varlığa yansıdığı günden bu yana bir çok icatta bulunmuştur; ama kendisini incelemeyi hiç düşünmemiştir. Bir mühendis mahareti ile kendinizi kendinizden ayrıştırmayı deneyin. Duygularınıza, düşüncelerinize, ve şimdiye kadar olan deneyimlerinize ayrı ayrı bakmayı deneyin. Tek değil bir çok olduğunuzu göreceksiniz.
 
Kendi karanlık yönlerimizide bize gösterecek olan bu ayrıştırma yöntemidir. Eğer bir şeyi parçalara bölebiliyorsak, her bir parçanın da bilgisi artık bizde vardır ve dahi tekrar bütün haline getirebiliyorsak bütünün bilgisi de artık bizdedir. 
 
Bizler bu varlık ağacının meyveleri gibiyiz. Evrenin özü ile özümüz arasında fark yok. Bu şuur ile eylemde bulunanın her işi Hak adına olur. Tutan eli, gören gözü, işiten kulağı sırrına mazhar olur. Bu şuur nazarı ile varoluşu nazar eden her zerrede Hakk'ı görür ki Muhammedi şuur varlığı tümden görmektir. Burada güzel ahlak; yani varoluş ile ahenk içinde olan, fitri ahlak kendiliğinden doğar.
 
Hoşça bak zâtına kim zubdei âlemsin sen
Merdüm- dîde-i ekvan olan ademsin sen.
( Şeyh Galip)
 
Ehâdiyet bilinci, parçada bütünü görmek iken; Ferdiyet bilinci, bütünün bilgisi ile parçayı kullanabilmektir. Kişi "Ferd" ise artık tüm parçaları kendi kontrolundedir; yani artık kendinin efendisidir.
 
 
Kendinin efendisi olmak "kendi" potansiyelinin farkında olmak ve bunu yaratılışına en uygun biçimde kullanabiliyor olmaktır. Burada meydana gelen her bir eylem şuurlu, (ihlasli) bilinçten doğan eylemdir.
 
İnsan mekanik bir varlık değildir. Keşfedişi kendi iradesine bırakılmış; tüm varoluşun bilgisini bilincinde saklayan ve kendi gizemli yapısını çözmesi ile bakışı berraklaşan ve dahi o nazarla kendi alemi ve tüm alemleri seyr edebilecek olan bir varlıktır.
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret27319