• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tarikkubilayaktas/
  • https://twitter.com/Aktas_Kubilay

Varlıkta Kendini Keşfetme

Hz. Allah'ın, "Ey Habibim! Sen olmasaydın felekleri  yaratmazdım" sözüne mukabil, Hz. Peygamber, " Bana eşyanın hakikatini göster diyor."

Tüm varlık bu karşılıklı muhabbetin izahı niteliğinde.

Eşyanın hakikati; yani tüm varoluş ile bağlantısı.

Hakikat; bir eş zamanlılık keşfi an be an gerçekleşen, tüm varlığın bilgisini içinde saklayan ve bu nazar ile bakanlara da "kendini" keşfettiren. 

İlahi sistem, insan bilincinin bir yansıması olarak serimlenmektedir. Hz. Peygamberin bilincinin bir yansımasıdır evveliyetli olarak da. Burada ki erek de yüksek bilincin yansıtıcısı olan insanın, kendini bilmesi ve dahi kesfetmesidir ki bu keşif onu kendi varlığının bilgisi ile karşı karşıya getirecektir.İnsan olarak başladığı yolculuğunda "hazretliğini" keşfi de bununla birlikte gelir. 

Hazretliğinin keşfini yaşayan zatlarda varlığı bir bütün olarak gördüklerini görürüz. Çünkü onlar dairenin merkezine insanı kor ve içindeki herşey ile bağlantılı olduğunu ve kendi bilincinin bir yansıması olduğunu bilirler ki tüm eşya bu bilincin açığa çıkması içindir.

Hz. Şahı Geylani, "İlahi İhsanında" şöyle ilham edildiği söyler.

-Ey Geylani! İnsan bizim katımızdaki değerini bilseydi bugün mülk yalnızca benimdir  derdi.

İnsana kendi bilincini doğurtacak olanda tüm mülk ile bağlantılı olduğu bilgisidir. Bu bilginin deneyim sahası olan dünya üzerindeki bir çok bozulmanın nedeni bütüncül bakıştan uzaklıktandır. Beden dahi kendi bütünlüğünden koptuğu yerde hastalık olarak alarm verir.

İnsan, varlığı tüm mertebeleri ile cem eden yapıdır.Kendi bilincine ve varlık seviyesine göre alemlerini oluşturur ve dahası buna göre kendi hayatını cezbeder.

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret27319