• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tarikkubilayaktas/
  • https://twitter.com/Aktas_Kubilay

Kendini bilme – Uyanma (2)

İnsan, hem zamanla ve mekanla kayıtlı olan hem sonsuzlukta olanın ismidir.

İnsan olarak zamanın ve mekanın içinde yaşar; hazretliğini keşfi ile sonsuz olan cihetini fark   etmeye başlar. Hazret, bütün alemleri kendinde cem edendir, tüm alem ile bir olandır. Bu, vahdet okyanusunda yüzmektir. Damlanın kendini okyanusa (şimdiye) bırakması ile artık okyanus (şimdi) olmasıdır. Her şimdi, sonsuzdur. Zaman, mekan algısı ile sonsuzluğu, şimdiyi dikey bir şekilde kendini bilme ile geçersiniz. Bu şimdide yaşadığınız içsel miraç, sonsuzluğa doğru olan dikey yükselişinizdir.

Hz. İsa çarmıhda kendi miracını yaşamıştır. Geçmiş ve gelecek olan zaman ve mekandan kendi bedeniyle ve dahi bilinciyle geçmiştir. Hz.İsa Ruhullahtır. Bu geçişi ruhsal miracı da sembolize eder.

Peygamber ve diğer aydınlaşmış zâtların seyri sülüklerine, tekamül yolculuklarına baktığınızda bedenden ruha yükselmekle ilgili hadiselerin içerisinde olduklarını görürsünüz.

Zaman ve mekan boyutunda sıkışma yaşayan bilinç; ancak kendinin zamanı ve mekanı 
aşan boyutunu merak eder; kendinin ötesini keşfetmek için arayışa girer.

İlahi sistemde size anlam katan şey de bu arayışınızdır. Çünkü aradığınız ve dahi yakaladığınız her bir mana direkt sizinle bağlantılıdır.

Kendini bilme, kendiniz ile varoluş arasında bağlantı kurma ilmidir. Parçadan (siz)bütüne (Hakk'a) doğru şifalanarak (geçmiş, geleceği bırakarak) devam etme ilmidir. Şifa, bütünü idrak ile gelen anlayıştır. Bu anlayış ile eyleminiz artık ilahi hikmet üzere, yasası gereği işler.

"İlmine irfan isteyen gelsin."

Niyazi Misri

Kendini bilme ilmi; ancak bağlantı kurmak ile irfaniyete dönüşür. İrfaniyet, ariflik bilincidir ki onlar tüm varlığı penceresiz görürler. Kendine göre zan ve yargılarla değil saf oluş ile varlığa nazar ederler. Saf oluşa gelmede kendini bilme, hem başlangıç hem bitiş noktasıdır. Evvel ve ahir olan Hak, insanı yaratmış, varoluş döngüsünü onunla başlatmış ve bitirmiştir. Hz. peygamber ile başlayan insanlık tarihi, milyarlarca yıldır varlık sahnesinde farklı farklı suretlerde görünmektedir. Kendi bilme, bu sahnede kendinizi fark etmenizdir. Kendi suretinize uyanmanızdır. Rolünün farkına uyanmış bir aktör ancak oynadığı oyunun keyfine varabilir. Ve ancak her role bürünebiliyorsa kendi potansiyelini bilebilir ve kendindeki açığa çıkışı izleyebilir. İnsan, uykudayken kendinin farkında değildir. Ancak rüyadaki kendi kadarını bilebilir. 

Uyanma, kendi hakikatine ve dahi potansiyeline uyanmadır. İnsan, Hakk'ın kendi bilinmekliği projesi olarak beden boyutu ile dünya alemine yansımış ve bu yansımanın ardındakini görmesi ve fark etmesi de kendi özgür iradesine bırakılmıştır. Bu özgürlük içinde insan; ancak kendini keşfedebilir. İlahi sistem rahmeti gereği bütün donanımlarının prototipi olarak insanı yaratmış ve kendi özgürlüğünden de programının içine derc etmiştir. Fakat kendindeki bu bilgiyi açığa çıkaracak olan insanın bizzat yine kendisidir. 

"Üzerinizdeki nimetimi tamamladım."

(Maide,3) Der ayette. Seni varlığımın tüm bilgisi ile donattım; fakat bunu açığa çıkarcak olan sensin.

"İnsan için ancak çalıştığı kadarının karşılığı vardır."( Necm, 39)
Çalışma, kendinizde olanı açığa çıkarma bilinci ile yaptığınız her bir eylemdir. Kuran-ı Kerimde salih amel olarak geçen, içinde sizin bütün varlığınız ile bulunduğunuz eylemlerinizdir. Bu işler güzeldir, bütünlüklü ve tamdır ve sizde tüm evren (sistem) ile bir yakin (yakınlık) meydana getirir.

Çünkü bilirseniz öğrenir, öğrenirseniz yapar, yaparsanız olursunuz. Çalışmanın karşılığını, yine kendiniz ile size ait olan ile alırsınız. Olmak, kendinizi tam potansiyel gerçekleştirebiliyor olmanızdır. Hak ile aranızdaki uzak sandığınız mesafenin olmadığına uyanmanız, kendinizin farkına varmanızdır. Ancak böylelikle bütün olarak size zaten verilmiş olanı (potansiyelinizi) fark edebilirsiniz. 

İlahi bir nefha olan "Ol" emri ile yaratılan insan; ancak olmak ile kendini bilebilir. Olmak, sınırlı olarak algıladıklarınızdan yol bulup sınırsıza ulaşmaktır. İnsan ancak içindeki sonsuz potansiyeli fark ettiğinde olur ve ancak böylelikle kendi öz varlığından keyif alabilir.

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret27319