• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tarikkubilayaktas/
  • https://twitter.com/Aktas_Kubilay

Bahar'ın Gelişine Astrolojik Bakış Açısı

Astroloji ilk kez bugün Orta Doğu olarak adlandırılan Fırat ve Dicle arasında ki Mezopotamya’da doğmuştur. Babil Medeniyeti Astroloji üzerine yaptığı çalışmalarla bilinir.Babillilere göre yeni yıl doğanın yeniden canlandığı ilkbahar ekinoksu ile başlar.
Baharın gelmesi ile birlikte güneşin enerjisini daha çok hisseder, gün ışığından daha çok faydalanırız. Ağaçlar kurumuş dallarından tekrar yeşermeye ve çiçek vermeye başlar. Koyunlar ürer, kuzular doğar. İnsanlar ise gerek bedensel gerek düşünsel gerekse ruhsal olarak motive olduklarından, yeni bir şeylere başlamak için heyecanlı, atılgan, cesaretli, hevesli hatta biraz da gözü pek olup risk almaya yatkın olabilirler.
Astrolojide bu dönem yeni başlangıçlar olarak adlandırılır ve Koç burcu ile temsil edilir. Koç burcu keşfetmek ile ilgilidir ve insan hayatında bebeklik dönemini temsil eder. Yeni doğmuş bir bebek çaresizliğinden ötürü ebeveynlerinin bakımına muhtaç olmasına rağmen olağanüstü bir çaba göstererek yaşama tutunmak için nasıl mücadele veriyorsa, koç burcunu da aynı bakış açısı ile değerlendirebiliriz. O nedenle koç savaşçı bir burçtur ve savaşın temsili gezegeni olan Mars tarafından yönetilir.
Venüs içinde bulunduğumuz dönemde koç burcunda geri harekette olup bu durum nisan ortasına kadar devam edecektir.
1-Bir gezegen geri harekette olduğunda o gezegenin vaat ettiklerini enerjisel olarak alabilmemiz çok kolay değildir.
2-Sevgiyi alıp verme, aşk, ilişkilerde denge ve uyum arzusu, sanatsal konular ve tüm maddi manevi değer verdiklerimiz doğrultusunda ki taleplerimiz Venüs ile ilintilidir. Aynı zamanda karşıtlıkları dengeleme ve uyum isteğini sembolize eder. Venüs’ün dengeleme arzusu ile koç burcunun savaşçı yönü doğaları gereği birbirine uymaz o nedenle Astrolojiye göre Venüs koç burcunda zarar görür. Gerek maddi gerekse manevi değerlerimiz adına gezegenin gölge yanı olan doyumsuzluk kaynaklı bencilce isteklerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
Bu nedenlerden ötürü geri gitme sürecinde isteklerimizin gerçekleşmesi için sabırsızlık göstereceğimize bu isteklerimizde ne kadar dengeli olup olmadığımıza bakabiliriz. Eğer isteklerimiz tamamiyle kendi abartılı hayal ve beklentilerimiz ile ilgili ise, olumsuz gibi görünen bu enerjiyi olumluya dönüştürebilir, içimizde bir bahar temizliği yapabilir ve gerek kendimize gerek çevremize uygun adil bir değer sistemi kurmanın yollarını arayabiliriz.
-Kendimle ilişkim ne durumda, kendimin en saf halini, özümü bulabilme adına nasıl bir adım atmalıyım? Kendimle kavgadan kurtulup özümle dengeli bir ilişki kurabilir miyim?
-Sevgiyi alıp vermede dengeye gelebilmek adına ilişkilerde özellikle evlilik ortaklık gibi taahhüt içeren birlikteliklerde yolunda gitmeyen şeyler varsa ve bunlar benden kaynaklanıyorsa kendimi değiştirip dönüştürebilir ve ilişkilerimde beyaz bir sayfa açabilir miyim?
-Kendime objektif bakma ve samimi olma şartıyla sorunların olduğunu düşündüğüm ilişkilerimde elimden geleni yaptığıma inanıyor ve artık durumun beni aştığını düşünüyorsam boşa kürek çekmenin faydasız olduğunu ve bazı şeylerin miadının dolduğunu görüp noktayı koyabilir miyim?
-Parasal olarak kazançlarımdan memnun muyum? Eğer cevabım olumsuzsa doyumsuzluktan ve hırstan sakınma kaydıyla kendime nasıl yeni kaynaklar yaratabilirim. Hayat amaçlarımı gerçekleştirebilmek için gerekli olan desteği yeni kazanç yolları keşfederek sağlayabilir miyim?
-Kendimi iyi ölçme ve biçme sonucu para ile olan ilişkim nasıl anlayabilir miyim, doymaz aymaz bir hal içinde isteklerimin ucu bucağı olmadığından hırstan gözüm dönmüş bir durumda mıyım veya olur olmaz şeylere para harcayarak savurganlık içinde miyim? Eğer durum böyle ise gerek gelir gerekse giderlerim adına dengeye gelebilmek için kendime yeni bir gelir gider planı yapabilir miyim?
-Ortak paralar ile benim param arasında hakkaniyete dayalı sınır bilinci geliştirme sayesinde öz değerimi bulabilmek için yeni bir yol haritası çizebilir miyim?
-Taleplerim konusunda haklıysam bunları elde edebilmek için kırma dökme, yakma yıkma yolunun doğru olmadığını anlamış ve en büyük mücadelenin insana yakışır biçimde masa başında konuşarak anlaşarak kazanılacağının farkında mıyım?
-İlahi güç ile aramdaki derin bağı hissedip onun herkesi sarıp sarmalayan sonsuz sevgi ve şefkatini hissedebiliyor muyum? Bende tüm evrene, insanlığa bu bakış açısı ile bakabiliyor muyum? Bu bakış açısının sağlayacağı güç, enerji, motivasyon sayesinde başta kendim ardından çevremdekiler için sağlıklı bir düzen kurarak, sorumluluklarımı üstlenmeye ve hizmet vermeye gönüllü müyüm?
Venüs maddi değerlerle ilgili olduğundan geri gitme sürecinde harcamalarımızda, alış verişlerimizde tedbirli olmak hayrımızadır.
Tasavvufta Venüs Nefs-i Mülhimme diye adlandırılan mide çakrası ile ilgilidir. Maddi manevi tüm isteklerimizi sembolize eden bu noktanın dengede olabilmesi için bu süreci bir fırsat olarak görebilme ve yeni başlangıçlar yapabilmemiz duası ile.
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret27319