• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tarikkubilayaktas/
  • https://twitter.com/Aktas_Kubilay

Simya Uygulamaları (3)

Yaklaş! Ehl-i Kurb Ol...

Kullarım, beni senden sorarlarsa (bilsinler ki) gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana duâ edince, dua edenin duâsına (davetine) icâbet ederim. O halde onlar da bana ( benim davetime) icâbet etsinler ve bana ulaşmayı dilesinler. Umulur ki böylece onlar, irşâda ulaşırlar! ( Bakara, 186)

İrşad olmak; hakikatine ermek, reşit (Er - Reşid)
olmaktır. Aydınlanmış, erdemli insan...Dua ise buluşmak, bütün olmak.

Herkeste mutluluğa yönlendiren bir iç ses vardır. Socrates buna 'daimon' der ve fikirlerinin kaynağının, kendi daimonu olduğunu söyler. Ve Hegel'in "Yazan benim elim değil, Geıst'ın eli!" dediği o hassas nokta da, yine iç sesle alakalıdır.

Ancak çok gürültü yapan, zihinden dolayı, genellikle duyamıyoruz onu. Gerçekten çok küçük, çok dingin, sevgi dolu bir ses! Tamamen sessizleştiğinde, ses daha da netleşiyor. Bazı zamanlarda güçleniyor, bazı zamanlarda unutuyorsun.

İnsan bu iç sese, ana programa döndüğünde; artık etrafında tam anlamı ile ilâhi vahyin rüzgârını hisseder. Bu sesi duydukça, onunla diyalog kurdukça, bu ses daha da güçlenir. İnsanı yeni âlemlere tanıştırır. İnsan bu sese, bu ipe sımsıkı sarıldığında "Dilediğimi Zâtıma seçer ve Zâtımın sırrı ile öğretirim!" âyetini buradan tâlim eder. Bu ses ve tam rükû halinde insan; hem burada, hem sonsuzlukta yaşar. İki âlem, bir olur. Sesi duymanın püf noktas ise gitgide daha da sessizleşmektir.

Fırsat bulduğunuz an, en az 5-7 veyâ 9 defâ derin nefes alın. Nefesi içinize çekip, ayaklara kadar indiğini, kalbinizin de bu nefesle dolduğunu hissetmeli ve sonra hiç bir şe yapmadan sessizce oturmalısın.

Bu giderek daha duyarlı olmanızı sağlar. Daha fazla tat, daha fazla hissediş, daha hassas dokunuş sağlar. Nefes ile daha net görür, daha iyi koku alırsınız. O zaman sesi duymanız kolaylaşır. Bu uygulama, 'iç sesi dinleme' ile ilgilidir.

Düşünceler sahtedir. Gerçek olan bilmek değil, görmektir; yaşamaktır. Düşünceler, bilgi yorumudur. Yaşam ise yorum değil, olgunun bizzat kendisidir. 'Şimdi de' düşünce yoktur. Ve düşünceyi sıfırlayan nefes, zihnin gürültüsünden kurtulmada her zaman yardımcıdır.

Belli bir amaç, hedef belirlemeden; sonuca değil sürece, 'izlemeye' odaklı olun. O sesi sadece duymaya odaklanın. Bir süre sonra daha derinlerde, daha net duyabileceksiniz. Bu dinleme herhangi bir amaç ve neden taşımamalı! Sadece saf bir şekilde kulak kesiliyor ve dinliyorsunuz.

O zaman zihin sessizleşir.
Sesler duyuluyor, ancak zihin yorumlanıyor.
Hüküm vermiyor!
Sesle birlikte daha derine, daha derine inin.
Varlığımız; amâ, karanlık, derin ve gizemli bir kuyu...

Kubilay Aktaş
Hayalin Mucizesi

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret27319