• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tarikkubilayaktas/
  • https://twitter.com/Aktas_Kubilay

Ay Ve Ay Burcu

Ay Ve Ay Burcu

Astrolojide Güneş ve Ay haritanın ışıkları olarak kabul edilir. Güneş ısı ve ışık kaynağı olarak hayat verendir. Ay ise gerçekte karanlık olmasına rağmen Güneşten aldığı ışığı yansıtır ve geceyi aydınlatır. Güneş ruhu ve bilinci, Ay ise duyguları ve bilinçaltını temsil eder.
Ay gökyüzünde çok hızlı hareket eder. Dünya çevresindeki ve zodyakta ki turunu her bir burçta ortalama 2,5 gün kalarak 28 günde tamamlar. Bu süre zarfında güneşten aldığı ışığa bağlı olarak yeniay, ilkdördün, dolunay ve sondördün adını alır. Yeniay doğumu, büyüyen aylar gelişme ve büyümeyi, dolunay tamamlanmayı, küçülen aylar ise bitişleri temsil eder. Bu durum her ay periyodik olarak tekrar eder ve yeniay hangi burçta gerçekleştiyse o burcun temsil ettiklerine bağlı olarak başlangıçlar, gelişmeler ve bitişler yaşanır. Ayın hızı ve değişkenliği doğada ki canlı cansız tüm varlık üzerinde etkisini gösterir. Kişi merkezlenmediğinde, değişken enerjilerin etkisinde kalması kolaylaşır ve ruh hali inişli çıkışlı olabilir.
Ay Yengeç burcunun yöneticisi olup Boğa burcunda yücelir. Yengeçte suyun, boğada toprağın besleyiciliği önem kazanır. Her iki burçta insanda güvenlik ihtiyacını temsil eder. Yengeç duygusal, boğa ise maddi güvenlik ile ilgilidir.

Ay, bedende kök çakra ile ilgili olup, fiziksel bedenimizi temsil eder
Adaptasyon yeteneğimiz ile ilgilidir
Tasavvufta Nefs-i emmare boyutu, Ay menzili olarak bilinir
Ay rahim enerjisi ve hayatın başlangıcıdır(tabiat ana)
Kurandaki suresi Kamer, esması Ya rahimdir
Peygamberi Hz. Âdem, Hz. Eyüp,
Meleği Cebrail As.
Günü pazartesi
Rengi gümüşi tonlar
Uğurlu taşlar ve mineralleri ay taşı, inci, gümüş ve kristaldir.
Yunan mitolojisinde hayat devinimini temsil eden üç tanrıça ile temsil edilir. Artemis bakirelik (gelişme); Selene kadınlık (olgunluk); Hecate yaşlılık (gerileme)
Ay burcu, güneş burcu kadar bilinmediği halde insan üzerinde etkisi en az güneş burcu kadar önemli olan, kişiye ait temel özellikleri yüksek ölçüde yansıtan burçtur. Kişi maddi dünyada duygusal olarak neye ihtiyaç duymakta, olaylar karşısında nasıl tepki vermekte, duygusal bağlar kurmada yeterli mi, besleme büyütme fonksiyonunu nasıl ortaya koyuyor gibi soruların cevapları Ay burcu ile bulunur. Kısaca özetlemek gerekirse Ay burcu duygusal yapımızın nasıl olduğunu, dişil enerjiyi nasıl çalıştırdığımızı sevgi, şefkat, merhamet, empati gibi duygular yardımıyla insanları besleme ve büyütme konusunda nasıl bir enerji taşıdığımızı anlatır. Ay kadınlık ve annelik ile doğrudan ilgili olduğundan dişil prensibin nasıl çalıştığını anlatır
Bir kadın haritasında Ay burcu kişinin annesini nasıl tanımladığını ve kendi anneliğini nasıl ortaya koyduğunu anlatırken, bir erkek haritasında annesini tarif etmekle birlikte içindeki dişil prensibi ve bir eşte aradığı kadınsı özellikleri anlatır.( Carl Gustav Jung’ın deyimiyle anima)
Haritalarda 4.Ev dibi, en derin yeri, köklerimizi bir nevi defineyi temsil eder ve Ay tarafından yönetilir. Bebeklik ve yaşlılık döneminin nasıl olacağı da bu ev ile bağlantılıdır. Kozmik köklerimiz, bize ait iç dünyamız, atalardan ve ailemizden aktarılan duygusal miraslar, rüyalarımız ve bilinçaltımız bu evle ilgilidir. Bu aktarımlar bazen olumlu, bazen olumsuz olabilir ve kişi olası olumsuzluklar nedeniyle kendi özünü bulabilmekte zorlanarak bilinçaltı kaynaklı alışılagelmiş davranış kalıplarının büyüsünden kurtulamayarak, bilinçli davranışlar ortaya koyamayabilir.
Tasavvufa göre, insan kök çakra dediğimiz (Nefs-i Emmare) den yolculuğa başlar, nefis mertebelerinden geçer ve aşkınlığı deneyimleyerek tepe çakra dediğimiz (Nefs-i Safiye) bedene ulaşır. Kişinin kendini bilme ve bulma yolculuğunda başarılı olabilmesi için ilk adım olası olumsuz kayıtlardan sıyrılmak ve bilinçaltını bir nevi arındırmaktır. Ay kabile olma ve çevreyle duygusal bağlar kurma prensibini anlattığından bu arzunun bağımlılıklardan kurtularak bağlılık ile ortaya konulması önemlidir. Kişi olgun ve yeterli bir birey olma yolunda ilerledikçe bir yandan sevdiği ve değer verdiği her şeye samimi bir bağlılık duyarken diğer yandan her şeyden ve herkesten müstesna bir kişi olduğunun idrakine varabilir. Aksi durumda İlahi plana göre ruhtan gelen kişisel özelliklerin idrak edilmesi ve ferdiyet bilincine sahip olabilmek zorlaşabilir. Kişi kendi fıtratına uygun olamadığında iç ve dış arasında bölünmeler olacağından huzursuzluk ve tatminsizlik baş gösterebilir.
Bireysel özelliklerine sahip çıkan, ruh durumu olaylara göre dalgalanmayan, duygular girdabında kaybolmayan bir kişinin çevresindekilere şefkat, merhamet, hoşgörü ve anlayış geliştirerek yardımcı olması ile ham duygulara bağlı bilinçaltı etkisi altında kalarak yardımcı olması arasında büyük fark olacağı ortadadır. O nedenle kişinin Ay burcu ve 4.ev enerjilerini anlamaya çalışması, olumsuz gördüklerini dönüştürmesi onun gelişimi adına faydalı olup özüne uygun davranışlar ortaya koymasını sağlayabilir.
Bilinçaltı kaynaklı duygusal yapının, alışkanlıkların değiştirilmesi, her ne kadar zor olsa da, sabır ve irade göstererek esas özümüzü keşfetme ve insan-ı Kamil bilincine ulaşabilme duası ile.

Hoşçakalın
Olcay Palanlı

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret27319